Monthly Award Winners

2021-22 Season
October 2021
Gongshow Monthly Awards Top Forward – Jacob Santerre (Miramichi)
Honourable Mention – Steven Klinck (Amherst)
Top Defenseman – Ed McNeill (Summerside)
Honourable Mention – Frederic Castonguay (Campbellton)
Top Goaltender – Mavrick Goyer (Summerside)
Honourable Mention – Christophe Beluse (Yarmouth)
Pro Design Cresting Top Rookie Slava Melikov (Fredericton)
Honourable Mention – Jadon Reimer (South Shore)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Oct 3)
F – Tristan Fortin (Edmundston)
F – Dominic Leblanc (Grand Falls)
F – Marc Richard (Summerside)
D – Logan Carruthers (Fredericton)
D – Jeremie Hebert (Miramichi)
G – Isaak Pelletier (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Oct 3)
F – Cole Julian (South Shore)
F – Sonny Kabatay (Truro)
F – Ethan Landry (Valley)
D – Matthew Hunter (Amherst)
D – Vincent Stevens (Pictou County)
G – AJ DiChiara (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Oct 10)
F – Zach Alchorn (Fredericton)
F – Jacob Santerre (Miramichi)
F – Austin Paul (Edmundston)
D – Zac Arsenault (Grand Falls)
D – Sam Dow (Summerside)
G – Cruz Loughlin (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Oct 10)
F – Luke Wilson (Valley)
F – Steven Klinck (Amherst)
F – Riley Spears (South Shore)
D – Kaleb Boudreau (Yarmouth)
D – Jack Morris (Pictou County)
G – Felix-Anthony Ethier (Truro)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Oct 17)
F – Tristan Fortin (Edmundston)
F – Alexandre David (Campbellton)
F – Nathan Kelly (Fredericton)
D – Zac Arsenault (Grand Falls)
D – Kieran Cooke (Miramichi)
G – Mavrick Goyer (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Oct 17)
F – Reilly Mayne (Yarmouth)
F – Félix Laniel (Valley)
F – Samuel Michaud (Amherst)
D – Neil MacLean (Pictou County)
D – Jadon Reimer (South Shore)
G – Christophe Beluse (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Oct 24)
F – Jordan Briere (Campbellton)
F – Jérémy Duguay (Edmundston)
F – Nolan Degurse (Summerside)
D – Jonathan Cormier (Grand Falls)
D – Austin Black (Fredericton)
G – Kevyn Brassard (Miramichi)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Oct 24)
F – Reid Russett (Pictou County)
F – Julian Vandervoet (Valley)
F – Eli Reimer (South Shore)
D – Ben Roode (Yarmouth)
D – Tanner Greatorex (Truro)
G – Mitchell Dudar (Amherst)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Oct 31)
F – Jacob Santerre (Miramichi)
F – Andrew Gweon (Fredericton)
F – Yannic Bastarache (Grand Falls)
D – Jack Dickie (Campbellton)
D – Jérémie Thibodeau (Edmundston)
G – Mavrick Goyer (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Oct 31)
F – Steven Klinck (Amherst)
F – Luke Munroe (Truro)
F – Brendan MacRitchie (Valley)
D – Jack Morris (Pictou County)
D – Andrew Langlois (South Shore)
G – AJ DiChiara (Yarmouth)
November 2021
Gongshow Monthly Awards Top Forward – Josh MacDonald (Summerside)
Honourable Mention – Dominic Leblanc (Grand Falls)
Top Defenseman – Brock Bartholomew (Amherst)
Honourable Mention – Ed McNeill (Summerside)
Top Goaltender – Justin Bourque (Valley)
Honourable Mention – AJ DiChiara (Yarmouth)
Pro Design Cresting Top Rookie Bryson Boudreau (Pictou County)
Honourable Mention – Cael MacDonald (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 7)
F – Jeremie Jacob (Miramichi)
F – Ludovic Harrisson (Campbellton)
F – Josh MacDonald (Summerside)
D – Keegan Hunt (Grand Falls)
D – Logan Carruthers (Fredericton)
G – Nicholas Sheehan (Edmundston)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 7)
F – Reilly Mayne (Yarmouth)
F – Sam Brunton (South Shore)
F – Bryson Boudreau (Pictou County)
D – Brock Bartholomew (Amherst)
D – Simon Mullen (Truro)
G – Justin Bourque (Valley)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 14)
F – Ethan Johnson (Edmundston)
F – Josh MacDonald (Summerside)
F – Max Chisholm (Grand Falls)
D – Peter Stanger (Campbellton)
D – Travis Badcock (Miramichi)
G – Mathias Savoie (Fredericton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 14)
F – Julien Hebert (Amherst)
F – Bryson Boudreau (Pictou County)
F – Cole Julien (South Shore)
D – Ben Roode (Yarmouth)
D – Zach Smith (Truro)
G – Antoine Lyonnais (Valley)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 21)
F – Alex Pellerin (Fredericton)
F – Matt Gordon (Miramichi)
F – Dominic Leblanc (Grand Falls)
D – Peter Stanger (Campbellton)
D – Brendan Sibley (Edmundston)
G – Jacob Leblanc (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 21)
F – Luke Wilson (Valley)
F – Ben Diamond (Truro)
F – Gavin Watt (Amherst)
D – Alex Carr (South Shore)
D – Sean Stewart (Pictou County)
G – AJ DiChiara (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 28)
F – Adam Fowlow (Grand Falls)
F – Josh MacDonald (Summerside)
F – Jeremie Jacob (Miramichi)
D – Liam Best (Campbellton)
D – Matthew Beaty (Edmundston)
G – Mathias Savoie (Fredericton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 28)
F – Nick Mahar (Pictou County)
F – Luke Munroe (Truro)
F – Sam Gillis (Yarmouth)
D – Vincent Bujold (Valley)
D – Jadon Reimer (South Shore)
G – Josh Ward (Amherst)
December 2021
Gongshow Monthly Awards Top Forward – Ben Diamond (Truro)
Honourable Mention – Alex Pellerin (Fredericton)
Top Defenseman – Ben Roode (Yarmouth)
Honourable Mention – Peter Stanger (Campbellton)
Top Goaltender – Mitchell Dudar (Amherst)
Honourable Mention – Antoine Lyonnais (Valley)
Pro Design Cresting Top Rookie Nick Mahar (Pictou County)
Honourable Mention – Slava Melikov (Fredericton)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Dec 5)
F – Tristan Fortin (Edmundston)
F – Yannic Bastarache (Grand Falls)
F – Matt Gordon (Miramichi)
D – Frederic Castonguay (Campbellton)
D – Ed McNeill (Summerside)
G – Nicholas Sheehan (Edmundston)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Dec 5)
F – Tanner Humber-Dredge (Truro)
F – Sam Brunton (South Shore)
F – Reid Russett (Pictou County)
D – Tamy Ettaqi (Yarmouth)
D – Vincent Bujold (Valley)
G – Josh Ward (Amherst)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Dec 12)
F – Gabriel Bernier (Fredericton)
F – Aaron Brown (Summerside)
F – Mitchell McLeod (Edmundston)
D – Zac Arsenault (Grand Falls)
D – Jeremie Hebert (Miramichi)
G – Cruz Loughlin (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Dec 12)
F – Andrew Stuckless (Yarmouth)
F – Holden Kodak (Truro)
F – Reid Russett (Pictou County)
D – Malcolm Genge (Amherst)
D – Alex Carr (South Shore)
G – Antoine Lyonnais (Valley)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Dec 19)
F – Alexis Cournoyer (Grand Falls)
F – Tristan Therrien (Edmundston)
F – Josh MacDonald (Summerside)
D – Philippe Casault (Fredericton)
D – Max Jardine (Miramichi)
G – Felix-Anthony Ethier (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Dec 19)
F – Samuel Michaud (Amherst)
F – Logan Danis (Yarmouth)
F – Kurtis Lang (Yarmouth)
D – Hunter Livingston (Yarmouth)
D – Nick Yuill (Amherst)
G – Mitchell Dudar (Amherst)
February 2022
Gongshow Monthly Awards Top Forward – Aaron Brown (Summerside)
Honourable Mention – Tanner Humber-Dredge (Truro)
Top Defenseman – Ben Roode (Yarmouth)
Honourable Mention – William Théberge (Grand Falls)
Top Goaltender – Mavrick Goyer (Truro)
Honourable Mention – Mathias Savoie (Fredericton)
Pro Design Cresting Top Rookie Noah Gibbs (Edmundston)
Honourable Mention – Bryson Boudreau (Pictou County)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Feb 13)
F – Tristan Therrien (Edmundston)
F – Yannic Bastarache (Grand Falls)
F – Gabriel Bernier (Fredericton)
D – Kieran Cooke (Miramichi)
D – Sid McNeill (Summerside)
G – Olivier Leclair (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Feb 13)
F – Bryson Boudreau (Pictou County)
F – Tristan Sanchez (Amherst)
F – Lucas Parsons (Pictou County)
D – Brock Bartholomew (Amherst)
D – Nick Yuill (Amherst)
G – Ewan MacDonald (Pictou County)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Feb 20)
F – Austin Paul (Edmundston)
F – Aaron Brown (Summerside)
F – Jacob Santerre (Miramichi)
D – Hunter Gartley (Grand Falls)
D – MacLaren Dick (Miramichi)
G – Felix-Anthony Ethier (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Feb 20)
F – Luke Wilson (Valley)
F – Samuel Michaud (Amherst)
F – Rock Lamoureux (Pictou County)
D – Josh Steele (Truro)
D – Ben Roode (Yarmouth)
G – Jeremy Robar (South Shore)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Feb 27)
F – Colby MacArthur (Summerside)
F – Dominic Leblanc (Grand Falls)
F – Gabriel Bernier (Fredericton)
D – Jeremie Hebert (Campbellton)
D – William Theberge (Grand Falls)
G – Mathias Savoie (Fredericton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Feb 27)
F – Max-Antoine Melancon (Yarmouth)
F – Lawson Cook (South Shore)
F – Riley Spears (Valley Wildcats)
D – Vincent Stevens (Pictou County)
D – Brock Bartholomew (Amherst)
G – Mavrick Goyer (Truro)
March 2022
Gongshow Monthly Awards Top Forward – Kyle Foreman (Campbellton)
Honourable Mention – Colby MacArthur (Summerside)
Top Defenseman – Tamy Ettaqi (Yarmouth)
Honourable Mention – Jérémie Hébert (Campbellton)
Top Goaltender – Olivier Leclair (Campbellton)
Honourable Mention – Mavrick Goyer (Truro)
Pro Design Cresting Top Rookie Justin David (Campbellton)
Honourable Mention – Braeden MacPhee (Miramichi)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Mar 6)
F – Yannic Bastarache (Grand Falls)
F – Kennedy Gallant (Miramichi)
F – Zach Alchorn (Fredericton)
D – Ben Lightbody (Edmundston)
D – Ed McNeill (Summerside)
G – Olivier Leclair (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Mar 6)
F – Reid Vos (Yarmouth)
F – Reid Russett (Pictou County)
F – Nick Mahar (Pictou County)
D – Andrew Langlois (South Shore)
D – Keigan Casey (Valley)
G – Christophe Beluse (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Mar 13)
F – Jordan Briere (Campbellton)
F – Aaron Brown (Summerside)
F – Jacob Santerre (Miramichi)
D – Joachim Matulu (Grand Falls)
D – Dell Welton (Fredericton)
G – Raphael Audet (Edmundston)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Mar 13)
F – Holden Kodak (Truro)
F – Max-Antoine Melancon (Yarmouth)
F – Kobe Burt (South Shore)
D – Matthew Hunter (Amherst)
D – Sean Stewart (Pictou County)
G – Antoine Lyonnais (Valley)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Mar 22)
F – Kennedy Gallant (Miramichi)
F – Slava Melikov (Fredericton)
F – Drew Johnston (Grand Falls)
D – Sam Dow (Summerside)
D – Jacob Long (Edmundston)
G – Olivier Leclair (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Mar 22)
F – Sam Gillis (Yarmouth)
F –Bryson Boudreau (Pictou County)
F – Luke Wilson (Valley)
D – Brock Bartholomew (Amherst)
D – Andrew Langlois (South Shore)
G – Mavrick Goyer (Truro)
2020-21 Season
November 2020
Gongshow Monthly Awards Top Forward – Joshua Nadeau (Edmundston)
Honourable Mention – Tyler Boivin (Grand Falls)
Top Defenseman – Matthew MacKay (Grand Falls)
Honourable Mention – Kaleb Boudreau (Yarmouth)
Top Goaltender – Justin Sumarah (Yarmouth)
Honourable Mention – Tyler Caseley (Amherst)
Pro Design Cresting Top Rookie Joshua Nadeau (Edmundston)
Honourable Mention – Carter McCluskey (Grand Falls)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 1st)
F – Tyler Boivin (Grand Falls)
F – Jeremie Jacob (Miramichi)
F – Alex Pellerin (Fredericton)
D – Matthew MacKay (Grand Falls)
D – Jeremie Hebert (Miramichi)
G – Marc-Antoine Bérubé-Jalbert (Edmundston)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 1st)
F – Jordan McKenna (Yarmouth)
F – Carson Lanceleve (Yarmouth)
F – Aaron Brown (Valley)
D – Eli Barnett (South Shore)
D – Zach Bennett (Truro)
G – Ewan MacDonald (Pictou County)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 8th)
F – Spencer Blackwell (Miramichi)
F – Joshua Nadeau (Edmundston
F – Josh MacDonald (Summerside)
D – Ben Lightbody (Edmundston)
D – Patrick Musico (Fredericton)
G – Gio DiMattia (Grand Falls)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 8th)
F – Johnathan Rees (Yarmouth)
F – Luke WIlson (Valley)
F – Bair Gendunov (South Shore)
D – Leon Denny (Truro)
D – Neil MacLean (Pictou County)
G – Tyler Caseley (Amherst)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 15th)
F – Drew Toner (Grand Falls)
F – Joshua Nadeau (Edmundston)
F – Owen Gilhula (Summerside)
D – Connor McCluskey (Fredericton)
D – Jordan Spadafore (Miramichi)
G – Tristan Gray (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 15th)
F – Trey Sturge (Truro)
F – Stephen Fox (Amherst)
F – Chad Wilson (Valley)
D – Matt Duggan (South Shore)
D – Vincent Stevens (Pictou County)
G – Justin Sumarah (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 22nd)
F – Connor McGregor (Miramichi)
F – Tyler Boivin (Grand Falls)
F – Sam Campbell (Fredericton)
D – Ben Lightbody (Edmundston)
D – Peter Stanger (Campbellton)
G – Stephan Giansante (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 22nd)
F – Andrew Burden (Pictou County)
F – Riley Spears (South Shore)
F – Dylan Matthews (Valley)
D – Jacob Christie (Truro)
D – Brock Bartholomew (Amherst)
G – Justin Sumarah (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Nov 29th)
F – Joshua Nadeau (Edmundston)
F – Carter McCluskey (Grand Falls)
F – Maxime Charest (Campbellton)
D – Jeremie Hebert (Miramichi)
D – Matthew MacKay (Grand Falls)
G – Antoine Lyonnais (Edmundston)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Nov 29th)
F – Bair Gendunov (Truro)
F – Landon Sim (Pictou County)
F – Braden Paquette (South Shore)
D – Kaleb Boudreau (Yarmouth)
D – Brock Bartholomew (Amherst)
G – Ben Gibbon (Valley)
December 2020
Gongshow Monthly Awards Top Forward – Bair Gendunov (Truro)
Honourable Mention – Stephen Fox (Amherst)
Top Defenseman – Logan Rawlyk (Pictou County)
Honourable Mention – Peter Stanger (Campbellton)
Top Goaltender – Isaak Pelletier (Campbellton)
Honourable Mention – Nolan Boyd (Grand Falls)
Pro Design Cresting Top Rookie Peter Stanger (Campbellton)
Honourable Mention – Jeremy Robar (South Shore)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Dec 6th)
F – Isaac Chapman (Edmundston)
F – Connor McGregor (Miramichi)
F – Brandon Brazeau (Campbellton)
D – Nick Gidney (Miramichi)
D – Frederic Castonguay (Campbellton)
G – Nolan Boyd (Grand Falls)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Dec 6th)
F – Michael Johnson (Yarmouth)
F – Stephen Fox (Amherst)
F – Caleb Hart (Truro)
D – Andrew Marrie (South Shore)
D – Jack Morris (Pictou County)
G – Justin Bourque (Valley)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Dec 13th)
F – Tyler Boivin (Grand Falls)
F – Spencer Blackwell (Miramichi)
F – Zach Alchorn (Fredericton)
D – Jordan Spadafore(Miramichi)
D – Nolan Otis (Campbellton)
G – Nolan Boyd (Grand Falls)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Dec 13th)
F – Bair Gendunov (Truro)
F – Andrew Burden (Pictou County)
F – Tristan Therrien (Truro)
D – Nick Yuill (Amherst)
D – Kieran Burke (Yarmouth)
G – Jeremy Robar (South Shore)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Dec 20th)
F – Maxime Charest (Campbellton)
F – Brendan MacRitchie (Fredericton)
F – Jeremie Jacob (Miramichi)
D – Peter Stanger (Campbellton)
D – Connor McCluskey (Fredericton)
G – Isaak Pelletier (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Dec 20th)
F – Stephen Fox (Amherst)
F – Brock Forsythe (Amherst)
F – Reid Russett (Pictou County)
D – Matt Duggan (South Shore)
D – Tanner Greatorex (Truro)
G – Justin Sumarah (Yarmouth)
January 2021
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Jan 3rd)
F – Joshua Nadeau (Edmundston)
F – Drew Toner (Grand Falls)
F – Declan MacEachern (Fredericton)
D – Ben Lightbody (Edmundston)
D – Matthew MacKay (Grand Falls)
G – Antoinne Lyonnais (Edmundston)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Jan 31st)
F – Mark Hillier (Summerside)
F – Aiden MacIntosh (Amherst)
F – Matt McKim (Valley)
D – Kieran Burke (Yarmouth)
D – Jack McGovern (Truro)
G – Ewan McDonald (Pictou County)
February 2021
Gongshow Monthly Awards
(January/February)
Top Forward – Bair Gendunov (Truro)
Honourable Mention – Griffen Fox (Amherst)
Top Defenseman – Chase Carter (Yarmouth)
Honourable Mention – Marko Jakovljevic (Amherst)
Top Goaltender – Justin Sumarah (Yarmouth)
Honourable Mention – Nathan Torchia (Summerside)
Pro Design Cresting Top Rookie
(January/February)
Mark Hillier (Summerside)
Honourable Mention – Justin Ertel (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Feb 7th)
F – Sam MacNeill (South Shore)
F – Owen Gilhula (Summerside)
F – Cameron Hough, (Pictou County)
D – Marko Jakovljevic (Amherst)
D – Brant King (Valley)
G – Justin Sumarah (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Feb 14th)
F – Luke Wilson (Valley)
F – Cam Roberts (Summerside)
F – Jordan McKenna (Yarmouth)
D – Matt Rodriguez (South Shore)
D – Jack Morris (Pictou County)
G – Frédéric Plourde (Truro)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Feb 21st)
F – Bair Gendunov (Truro)
F – Merle Putnam (Pictou County)
F – Ben Williams (Amherst)
D – Chase Carter (Yarmouth)
D – Aaron Lane (South Shore)
G – Nathan Torchia (Summerside)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Feb 28th)
F – Cameron Hough (Pictou County)
F – Dalton Bancroft (Amherst)
F – Matt McKim (Valley)
D – Dalton Dunn (South Shore)
D – Alex DeGagne (Truro)
G – Alec MacDonald (Truro)
March 2021
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Mar 7th)
F – Ethan Landry (Valley)
F – Jonathan Rees (Yarmouth)
F – Kevin Mason (Pictou County)
D – Zach Bennett (Truro)
D – Brock Bartholomew (Amherst)
G – Jeremy Robar (South Shore)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Mar 14th)
F – Joakim Bergeron (Campbellton)
F – Brady Egan (Fredericton)
F – Evan MacKinnon (Miramichi)
D – Matthew MacKay (Grand Falls)
D – Vincent Bujold (Edmundston)
G – Isaak Pelletier (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Mar 14th)
F – Bair Gendunov (Truro)
F – Justin Ertel (Summerside)
F – Riley Spears (South Shore)
D – Logan Rawlyk (Pictou County)
D – Ben Roode (Yarmouth)
G – Tanner Wickware (Valley)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Mar 21st)
F – Spencer Blackwell (Miramichi)
F – Patrick Brown (Fredericton)
F – Ethan Stuckless (Grand Falls)
D – Elliott St-Pierre (Campbellton)
D – Brendan Sibley (Edmundston)
G – Morgan Kini (Fredericton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Mar 21st)
F – Stephen Fox (Amherst)
F – Luke Strickland (Summerside)
F – Riley Spears (South Shore)
D – Isaac Sooklal (Pictou County)
D – Brant King (Valley)
G – Justin Sumarah (Yarmouth)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Mar 28th)
F – Joakim Bergeron (Campbellton)
F – Evan Benwell (Fredericton)
F – Drew Toner (Grand Falls)
D – Matthew MacKay (Grand Falls)
D – Emmett Gordon (Miramichi)
G – Tristan Gray (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Mar 28th)
F – Braden Paquette (South Shore)
F – Tristan Therrien (Truro)
F – Reilly Mayne (Yarmouth)
D – Logan Rawlyk (Pictou County)
D – Tanner Greatorex (Truro)
G – Jeremy Robar (South Shore)
April 2021
Gongshow Monthly Awards
(March/April)
Top Forward – Stephen Fox (Amherst)
Honourable Mention – Bair Gendunov (Truro)
Top Defenseman – Devan Newhook (Fredericton)
Honourable Mention – Matthew MacKay (Grand Falls)
Top Goaltender – Alec MacDonald (Truro)
Honourable Mention – Isaak Pelletier (Campbellton)
Pro Design Cresting Top Rookie
(March/April)
Daryk Dubé-Plouffe (Campbellton)
Honourable Mention – Justin Ertel (Summerside)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Apr 4)
F – Sasha Charbonneau (Fredericton)
F – Drew Toner (Grand Falls)
F – Spencer Blackwell (Miramichi)
D – Devan Newhook (Fredericton)
D – Peter Stanger (Campbellton)
G – Isaak Pelletier (Campbellton)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Apr 4)
F – Brent Broaders (Yarmouth)
F – Landon Sim (Pictou County)
F – Felix Trudeau (Amherst)
D – Reagan Rabbit (Valley)
D – Eli Barnett (South Shore)
G – Alec MacDonald (Truro)
Players of the Week
Eastlink North
(Week ending Apr 11)
F – Connor McGregor (Miramichi)
F – Thomas Freel (Campbellton)
F – Joel Walker (Campbellton)
D – Logan Carruthers (Fredericton)
D – Jordan Spadafore (Miramichi)
G – Daniel Moody (Miramichi)
Players of the Week
Eastlink South
(Week ending Apr 11)
F – Stephen Fox (Amherst)
F – Riley Spears (South Shore)
F – Bair Gendunov (Truro)
D – Alexander Marrocco (Valley)
D – Ryan Miley (Summerside)
G – Justin Sumarah (Yarmouth)
2019-20 Season
September 2019
Gongshow Three Stars 1st – Logan O’Neil (South Shore)
2nd – Dominik Tmej (Summerside)
3rd – Jordan McKenna (Yarmouth)
Pro Design Cresting Rookie Antoine Lyonnais (Edmundston)
October 2019
Gongshow Three Stars 1st – Brodie MacArthur (Summerside)
2nd – Jason Imbeault (Miramichi)
3rd – Dominik Tmej (Summerside)
Pro Design Cresting Rookie Bennett MacArthur (Summerside)
November 2019
Gongshow Three Stars 1st – Kallum Muirhead (Summerside)
2nd – Brodie MacArthur (Summerside)
3rd – Justin Sumarah (Yarmouth)
Pro Design Cresting Rookie Zach Biggar (Summerside)
December 2019
Gongshow Three Stars 1st – Andrew MacLeod (Pictou County)
2nd – Jack Grant (Fredericton)
3rd – Alec MacDonald (Truro)
Pro Design Cresting Rookie Antoine Lyonnais (Edmundston)
January 2020
Gongshow Three Stars 1st – Brodie MacArthur (Summerside)
2nd – Brock McLeod (Edmundston)
3rd – Carson MacKinnon (Summerside)
Pro Design Cresting Rookie Kurtis Lang (Yarmouth)
February/March 2020
Gongshow Three Stars 1st – Carson MacKinnon (Summerside)
2nd – Ben Higgins (Truro)
3rd – Dominik Tmej (Summerside)
Pro Design Cresting Rookie Connor Richard (Campbellton Tigers)
2018-19 Season
September 2018
Gongshow Three Stars 1st – T.J. Shea (Summerside)
2nd – Tyler Caseley (Yarmouth)
3rd – Gabriel Vanier (Edmundston)
Pro Design Cresting Rookie Tyler Caseley (Yarmouth)
October 2018
Gongshow Three Stars 1st – Kallum Muirhead (Summerside)
2nd – T.J. Shea (Summerside)
3rd – Myles Hektor (Truro)
Pro Design Cresting Rookie Isaak Pelletier (Campbellton)
November 2018
Gongshow Three Stars 1st – Logan Timmons (Yarmouth)
2nd – Nicolas Tardif (South Shore)
3rd – Alex Lafreniere (Amherst)
Pro Design Cresting Rookie Alec MacVicar (Yarmouth)
December 2018
Gongshow Three Stars 1st – Dominik Tmej (Summerside)
2nd – Pierre-Luc Lurette (Campbellton)
3rd – Brodie MacArthur (Summerside)
Pro Design Cresting Rookie Ewan MacDonald (Edmundston)
January 2019
Gongshow Three Stars 1st – Brodie MacArthur (Summerside)
2nd – Caleb Rich (Amherst)
3rd – Francis Thibeault (Campbellton)
Pro Design Cresting Rookie Chase Ellis (Pictou County)
February/March 2019
Gongshow Three Stars 1st – Nicolas Tardif (South Shore)
2nd – Brodie MacArthur (Summerside)
3rd – Tristan Gray (Campbellton)
Pro Design Cresting Rookie Matthew MacKay (Grand Falls)
2017-18 Season
September 2017
Gongshow Three Stars 1st – Kyle Ward (Edmundston)
2nd – Campbell Pickard (Truro)
3rd – Leif Hertz (Yarmouth)
Pro Design Cresting Rookie Ian MacPhee (South Shore)
October 2017
Gongshow Three Stars 1st – T.J. Shea (Summerside)
2nd – Logan O’Neil (South Shore)
3rd – MacKenzie Janes (South Shore)
Pro Design Cresting Rookie Liam Leonard (Edmundston)
November 2017
Gongshow Three Stars 1st – Greg Maggio (Campbellton)
2nd – T.J. Shea (Summerside)
3rd – Pierre-Luc Lurette (Campbellton)
Pro Design Cresting Rookie Jordan Spence (Summerside)
December 2017
Gongshow Three Stars 1st – T.J. Shea (Summerside)
2nd – Jordan King (Amherst)
3rd – Brock McLeod (Valley)
Pro Design Cresting Rookie Liam Leonard (Edmundston)
January 2018
Gongshow Three Stars 1st – T.J. Shea (Summerside)
2nd – Brodie MacArthur (Summerside)
3rd – Michael Dill (Pictou County)
Pro Design Cresting Rookie Joel Goguen (Amherst)
February/March 2018
Gongshow Three Stars 1st – Brodie MacArthur (Summerside)
2nd – Alexandre Jacob (Edmundston)
3rd – Sebastien Cormier (Summerside)
Pro Design Cresting Rookie Pascal Valcourt (Campbellton)
2016-17 Season
September 2016
Gongshow Three Stars 1st – Leif Hertz (Yarmouth)
2nd – Alexis Roy (Pictou County)
3rd – Jordan King (Amherst)
Pro Design Cresting Rookie Andrew Martell (Yarmouth)
October 2016
Gongshow Three Stars 1st – Tanner Somers (Miramichi)
2nd – Kyle Tibbo (Truro)
3rd – Joey Richard (Dieppe)
Pro Design Cresting Rookie Liam MacDonald (Woodstock)
November 2016
Gongshow Three Stars 1st – Alexis Roy (Pictou County)
2nd – Jarred Toole (Woodstock)
3rd – Christofer Langlais (Campbellton)
Pro Design Cresting Rookie Brodie MacArthur (Summerside)
December 2016
Gongshow Three Stars 1st – Matt Lapointe (Amherst)
2nd – Jesse Annear (Summerside)
3rd – Michael Dill (Pictou County)
Pro Design Cresting Rookie Kallum Muirhead (Summerside)
January 2017
Gongshow Three Stars 1st – Kyle Tibbo (Truro)
2nd – Jarred Toole (Woodstock)
3rd – Justin Ritcey (Yarmouth)
Pro Design Cresting Rookie Dylan Riley (Pictou County)
February/March 2017
Gongshow Three Stars 1st – Brady Griffin-Hefford (St. Stephen)
2nd – Michael Dill (Pictou County)
3rd – Jordan King (Amherst)
Pro Design Cresting Rookie Dylan Riley (Pictou County)
2015-16 Season
September 2015
Gongshow Three Stars 1st – Blaize Bridges (Summerside)
2nd – Riley Craft (Woodstock)
3rd – Taylor Davis (Pictou County)
Pro Design Cresting Rookie Alexandre Bernier (Dieppe)
October 2015
Gongshow Three Stars 1st – Thomas Stavert (Summerside)
2nd – Jacob Fancy (Truro)
3rd – Curtis Hastings (County/St. Stephen)
Pro Design Cresting Rookie Michael Dill (Pictou County)
November 2015
Gongshow Three Stars 1st – Thomas Stavert (Summerside)
2nd – Daniel Vautour (Pictou County)
3rd – Cody Drover (Dieppe)
Pro Design Cresting Rookie Matt Williams (Summerside)
December 2015
Gongshow Three Stars 1st – Brandon Syms (South Shore)
2nd – Joey Colatarci (Summerside)
3rd – Jordan King (Amherst)
Pro Design Cresting Rookie Hunter Wood (County/St. Stephen)
January 2016
Gongshow Three Stars 1st – Kris Hodge (Woodstock)
2nd – Braydon Blight (Truro)
3rd – Mathieu Newcomb (Dieppe)
Pro Design Cresting Rookie Ben Higgins (Truro)
February/March 2016
Gongshow Three Stars 1st – Cody Drover (Dieppe)
2nd – Blaize Bridges (Summerside)
3rd – Matt Lapointe (Amherst)
Pro Design Cresting Rookie Brady Griffin-Hefford (County/St. Stephen)
2014-15 Season
September 2014
Three Stars
(Week ending Sept 14th)
1st – Robbie Graham (Dieppe)
2nd – Mike Lyle (Pictou County
3rd – Cody Drover (Dieppe)
Three Stars
(Week ending Sept 21st)
1st – Ryan Langan (Dieppe)
2nd – Jordan McNaughton (Truro)
3rd – Ryan Groom (South Shore)
Three Stars
(Week ending Sept 28th)
1st – Jordan McNaughton (Truro)
2nd – Jordan Kennedy (Miramichi)
3rd – Jonny Erb (Woodstock)
Pro Design Cresting Rookie Jesse Hamer (Valley)
October 2014
Three Stars
(Week ending Oct 5th)
1st – Brad Power (Summerside)
2nd – Alex Soumakis (Truro)
3rd – Kraig Pasher (Campbellton)
Three Stars
(Week ending Oct 12th)
1st – Matt Jenkins (Woodstock)
2nd – Evan Morrison (Pictou County)
3rd – Tyler Brown (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Oct 19th)
1st – Jordan Kennedy (Miramichi)
2nd – Riley Craft (Woodstock)
3rd – Billy Gaston (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Oct 26th)
1st – Ryan Caswell (Pictou County)
2nd – Ryan Langan (Dieppe)
3rd – Eddie Banville (Campbellton)
Pro Design Cresting Rookie Eddie Banville (Campbellton)
November 2014
Three Stars
(Week ending Nov 2nd)
1st – Mason Krueger (Summerside)
2nd – Jimmy Soper (Truro)
3rd – Justin Ritcey (Pictou County)
Three Stars
(Week ending Nov 9th)
1st – Connor Donaghey (Yarmouth)
2nd – Tyler Brown (Miramichi)
3rd – Billy Hartley (Yarmouth)
Three Stars
(Week ending Nov 16th)
1st – Thomas Stavert (Summerside)
2nd – Jordan McNaughton (Truro)
3rd – Jonny Erbs (Woodstock)
Three Stars
(Week ending Nov 23rd)
1st – Matthew Bursey (Woodstock)
2nd – Guillaume Brideau (Campbellton)
3rd – Lucas Batt (Amherst)
Three Stars
(Week ending Nov 30th)
1st – Brandon Parsons (Woodstock)
2nd – Jordan McNaughton (Truro)
3rd – Jeremy Butterworth (Valley)
Pro Design Cresting Rookie Curtis Hastings (County)
December 2014
Three Stars
(Week ending Dec 7th)
1st – Regan Spears (Yarmouth)
2nd – Jacob Fancy (Truro)
3rd – Lindon Beckwith (Dieppe)
Three Stars
(Week ending Dec 14th)
1st – Thomas Stavert (Summerside)
2nd – Ryan Langan (Dieppe)
3rd – Anderson Snair (County)
Three Stars
(Week ending Dec 21st)
1st – Cameron Yarwood (Woodstock)
2nd – Sean Fraser (Yarmouth)
3rd – Will King (Campbellton)
Pro Design Cresting Rookie Rowan O’Brien (Yarmouth)
January 2015
Three Stars
(Week ending Jan 4th)
1st – Mike Lyle (Pictou County)
2nd – Nick Cass (Amherst Ramblers)
3rd – Eli Jarvis (County)
Three Stars
(Week ending Jan 11th)
1st – Charles Poulin (Yarmouth)
2nd – Matt Bernier (Dieppe)
3rd – Serge Boisvert (Truro)
Three Stars
(Week ending Jan 18th)
1st – Robbie Graham (Dieppe)
2nd – Thomas STavert (Summerside)
3rd – Christofer Langlais (South Shore)
Three Stars
(Week ending Jan 25th)
1st – Ryan Groom (Dieppe)
2nd – Tyler Brown (Yarmouth)
3rd – Eddie Banville (Campbellton)
Pro Design Cresting Rookie Eddie Banville (Campbellton)
February 2015
Three Stars
(Week ending  Feb 1st)
1st – Anderson Snair (County)
2nd – Stephen MacInnis (Pictou County)
3rd – Lindon Beckwith (Dieppe)
Three Stars
(Week ending Feb 8th)
1st – Denver Lynds (Truro)
2nd – Nathan O’Brien (Woodstock)
3rd – Robert Pelletier (Campbellton)
Three Stars
(Week ending  Feb 15th)
1st – Robbie Graham (Dieppe)
2nd – Jeremy Butterworth (Valley)
3rd – Matthew Bursey (Woodstock)
Three Stars
(Week ending Feb 22nd)
1st – Keaton Lubin (Woodstock)
2nd – Malik Johnson (Campbellton)
3rd – Josh Shatford (South Shore)
Pro Design Cresting Rookie Nick Bruce (Valley)
March 2015
Three Stars
(Week ending Mar 1st)
1st – Will King (Campbellton)
2nd – Matt Wright (Valley)
3rd – Connor Rogers (Yarmouth)
Three Stars
(Week ending Mar 8th)
1st – Marc Theriault (Dieppe)
2nd – Brayden Wood (Miramichi)
3rd – Ross Martin (Yarmouth)
2013-14 Season
September 2013
Three Stars
(Week ending Sept 15th)
1st – Blade Mann-Dixon (Valley
2nd – Thierry Comtois (Dieppe)
3rd – David Stephens (Pictou County)
Three Stars
(Week ending Sept 22nd)
1st – Rankyn Campbell (Miramichi)
2nd – Daniel Poliziani (Truro)
3rd – Danny Wicks (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Sept 29th)
1st – Brandon Parsons (Pictou County)
2nd – Connor Wilkinson (Dieppe)
3rd – Kyle Campbell (Yarmouth)
Pro Design Cresting Rookie Will Bower (Woodstock)
October 2013
Three Stars
(Week ending Oct 6th)
1st – Brett MacLean (Woodstock)
2nd – Eric Walker (Miramichi)
3rd – Brett Shute (Amherst)
Three Stars
(Week ending Oct 13th)
1st – Shane Dallaire (Dieppe)
2nd – Cameron MacDonald (Amherst)
3rd – Alex Collette (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Oct 20th)
1st – Garrett Holmes (Pictou County)
2nd – Billy Hartley (Yarmouth)
3rd – Brandon Thibeau (Pictou County)
Three Stars
(Week ending Oct 27th)
1st – Simon-Pier Chamberland (Summerside)
2nd – Matt Bernier (Dieppe)
3rd – Colin Campbell (Yarmouth)
Pro Design Cresting Rookie Campbell Pickard (Bridgewater)
November 2013
Three Stars
(Week ending Nov 3rd)
1st – Ross Martin (Amherst)
2nd – Brandon Thibeau (Pictou County)
3rd – Colby Lanceleve (Truro)
Three Stars
(Week ending Nov 10th)
1st – Blade Mann-Dixon (Valley)
2nd – Jacob Smith (Truro)
3rd – Will King (Woodstock)
Three Stars
(Week ending Nov 17th)
1st – Daniel Walsh (Amherst)
2nd – Connor Wilkinson (Dieppe)
3rd – Rankyn Campbell (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Nov 24th)
1st – Justin Thomas (Valley)
2nd – Mitchell Robillard (Truro)
3rd – Trey Lewis (Miramichi)
Pro Design Cresting Rookie Colby Tower (Valley)
December 2013
Three Stars
(Week ending Dec 1st)
1st – Brock Morrison (Amherst)
2nd – Clint Windsor (Miramichi)
3rd – Jamie Bishop (Amherst)
Three Stars
(Week ending Dec 8th)
1st – Jake Wright (Woodstock)
2nd – Clint Windsor (Miramichi)
3rd – Billy Gaston (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Dec 15th)
1st – Mitchell Deruelle (Pictou County)
2nd – J.P. Harvey (Pictou County)
3rd – Francis Bernier (Campbellton)
Three Stars
(Week ending Dec 22nd)
1st – Brett MacLean (Woodstock)
2nd – Cavan Fitzgerald (Summerside)
3rd – Devan Tremblay (Pictou County)
Pro Design Cresting Rookie Brad Power (Summerside)
January 2014
Three Stars
(Week ending Jan 5th)
1st – Phillip Fife (Truro)
2nd – Rankyn Campbell (Miramichi)
3rd – Clint Windsor (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Jan 12th)
1st – Billy Clarke (Amherst)
2nd – Connor Donnaghey (Yarmouth)
3rd – Brock Morrison (Amherst)
Three Stars
(Week ending Jan 19th)
1st – Riley Craft (Woodstock)
2nd – Chris Festarini (Truro)
3rd – Alex Bradley (Summerside)
Three Stars
(Week ending Jan 26th)
1st – Connor Wilkinson (Dieppe)
2nd – Jake Wright (Woodstock)
3rd – Brad Ryckman (Valley)
Pro Design Cresting Rookie Alex Bradley (Summerside)
February 2014
Three Stars
(Week ending  Feb 2nd)
1st – Jordan Kennedy (Miramichi)
2nd – Brandon Thibeau (Pictou County)
3rd – Bryce Milson (Miramichi)
Three Stars
(Week ending Feb 9th)
1st – Thomas Stavert (Summerside)
2nd – Jake Wright (Woodstock)
3rd – Rankyn Campbell (Miramichi)
Three Stars
(Week ending  Feb 16th)
1st – Bryce Milson (Miramichi)
2nd – Brandon Pye (Truro)
3rd – Kyle Campbell (Yarmouth)
Three Stars
(Week ending Feb 23rd)
1st – Jacob Smith (Truro)
2nd – Jordan McNaughton (Truro)
3rd – Rankyn Campbell (Miramichi)
Pro Design Cresting Rookie Kyle Tibbo (Truro)
March 2014
Three Stars
(Week ending Mar 2nd)
1st – Nick Parker (Pictou County)
2nd – Colton Parsons (Dieppe)
3rd – Ryan Groom (Bridgewater)
Three Stars
(Week ending Mar 9th)
1st – Jake Wright (Woodstock)
2nd – Clint Windsor (Miramichi)
3rd – Brandon Bazinet (Truro)